Автентичні писанки Кропивниччини: «Баба Єлька» випустила набір листівок

Громадська організація «Баба Єлька» спільно з писанкаркою Іриною Михалевич створила набір листівок із традиційними писанками Кропивниччини. Його особливість – автентичні орнаменти та використання природних барвників, як у давніх техніках писанкарства.

Зразки писанок, які взяли за основу для створення набору листівок, були записані ще у XIX столітті етнографом Володимиром Ястребовим.

“Писанки Ястребова я досліджую багато років. У 2016-му відписала 124 з них для краєзнавчого музею Кропивницького, використовуючи тоді хімічні барвники. Цього разу вся палітра – лише з природних матеріалів. Адже саме вони дають глибокі, сяйливі кольори, яких не досягти жодною фабричною фарбою”, – пояснює Ірина.

Відтак, майстриня з Олександрії Ірина Михалевич ретельно дослідила колекцію Володимира Ястребова та відтворила 20 писанок, притаманних чотирьом районам області, використовуючи виключно натуральні барвники, як це робили наші предки.

Наприклад, писанку «Углушки», яка походить із села Софіївка Кропивницького району, написала на основі чорнобривців, цезальпінії та ягід бузини, а писанку «Рожа з калітками» відтворила з використанням жовтцю, плодів бирючини, цезальпінії і ягід бузини чорної.

Набір листівок увійде до “Скриньки «Баби Єльки», яку безплатно отримають освітяни Кропивницього, щоб разом із дітьми досліджувати давнє мистецтво писанкарства.

«Для нас важливо зробити так, щоб з-поміж чужого маленькі українці вирізняли своє, а з-поміж галицького чи волинського розрізняли наддніпрянське, кропивницьке. Мріємо, щоб так було з піснями, орнаментами, стравами і писанками. Тож цей набір – це така собі підмога для педагогів, які б могли просто показувати зображення традиційних писанок Кропивниччини, акцентуючи спочатку на тому, шо вони є, вони існують. Ну, а далі все в їхніх руках, далі можна давати волю фантазії. Головне – основа, яку дасть «Баба Єлька». У цьому – глобальна ідея «Скриньки «Баби Єльки», - прокоментувала авторка ідеї, голова ГО «Баба Єлька» Інна Тільнова.

Листівки підготовлені за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та агенції «Хліб для світу» в рамках спільної ініціативи «Лабораторія стійкості». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» чи агенції «Хліб для світу».

Previous
Previous

Команда «Баби Єльки» створила дитячий пісенник, до якого увійшли твори, записані під час експедицій Кіровоградщиною

Next
Next

Як трансформувати конфлікти?