Що таке інструменти ШІ і в чому вони можуть бути корисні: конспект майстерні Олександра Кульчицького

Сьогодні ШІ полегшує життя багатьом працівникам. Він може стати корисним помічником і для команд організацій громадянського суспільства. Про те, як «подружитися» з ним, учасникам «Лабораторії стійкості» розповідав Олександр Кульчицький — голова відділу комунікацій Фонду. Цей матеріал — конспект майстерні Олександра в рамках Лабораторії стійкості. 

Щоб краще працювати з інструментами ШІ, зокрема з ChatGPT, варто розуміти, як вони працюють. ШІ не є інтелектом в класичному розумінні цього слова. Адже, говорячи про інтелект, ми говоримо про самосвідомість. Тим часом, коли ми просимо ChatGPT про допомогу, то він, насправді, не розуміє, що і навіщо він робить, він лише видає результат. Це нагадує метафору китайської кімнати, придуману філософом Джоном Серлем. Можна помістити людину в кімнату і дати схему, що пояснить, як відповідати на які ієрогліфи. Так людина, навіть не знаючи мови, відповідатиме на запитання нею, але не розумітиме змісту. ШІ працює схожим способом, тільки інструкцій — безліч, і вони нечіткі. Відтак — результат ніколи не буде гарантовано-хорошим. 

Сучаний ШІ працює на основі того, що називають Великою мовною моделлю. Це — ніби клавіатура на смартфоні, що пропонує автонабір. ШІ аналізує велику кількість текстів і вчиться поєднувати слова без справжнього розуміння їх значення. Тому пам'ятайте, що ШІ працює за вашими інструкціями, і не розуміє завдання так само добре, як ви. 

Однак штучний інтелект може допомогти вам генерувати ідеї, структурувати інформацію, створювати зображення, тексти та навіть відео. 

Як складати промпти, бібліотеки промптів

Промпт — це завдання, яке ви даєте ШІ. Для прикладу ми візьмемо ChatGPT, адже саме він найкраще справляється з генеруванням текстів. Пам’ятайте, що чим чіткішим буде промпт, тим якіснішим буде результат. Просто дати задачу на кшталт «Напиши пост для фейсбуку» зазвичай недостатньо, результат може вас не вразити. Втім, можна написати, наприклад: «Поводся як СММ-ник громадської організації з п’ятирічним стажем. Напиши текст на Facebook про важливість збереження природних заповідників. Твої висновки мають бути у формі пронумерованого списку, у кожному абзаці має бути два речення. Додай емоджі. Текст має бути написаний простою і зрозумілою мовою, легким для сприйняття. Речення мають бути короткими, використовуй тільки загальну лексику і не використовуй вузькоспеціалізовані терміни. Можеш використовувати елементи взаємодії з читачем, залучення читача. Загальна довжина тексту — 1000 слів». До речі, ChatGPT зрозуміє, що ви маєте на увазі, навіть якщо ви напишете промпт з одруками. 

Зараз в платній версії ChatGPT є зручна функція «проєкт», яка допоможе об’єднати ваші тексти. Тут можна задати наскрізну інструкцію для всіх текстів, щоб не писати її кожного разу з нуля. Сюди також можна додати інформацію про вашу організацію, на яку ШІ буде зважати при написанні текстів. Наприклад, дисклеймер, що має бути вкінці кожного тексту. 

Щоб кожного разу не писати промпт самостійно, ви можете користуватися бібліотекою промптів за адресою prompts.chat. Тут промпти складені максимально чітко і зрозуміло для ШІ. В пошуку ви можете знайти промпт за потрібною темою.

ШІ для генерування ідей, узагальнення інформації, заявок

Хоча не варто писати заявки і дизайнувати проєкти лише за допомогою ChatGPT, однак він може допомогти в цьому і зекономити вам час. 

ШІ може запропонувати вам різні ідеї, здійснити брейн-шторм замість вас. Попросіть його написати ідеї щодо назви вашого проєкту, а потім оберіть найкращу з них або поєднайте декілька. Він може запропонувати вам і головну ідею самого проєкту, але вам, безперечно, доведеться потім самостійно її деталізувати і допрацьовувати. 

При написанні заявки, ChatGPT може допомогти вам узагальнити або впорядкувати інформацію, зробити її детальнішою. Так само ШІ може допомогти вам писати листи до місцевої влади чи донора. Ви можете попросити його писати сухою офіційною мовою, наводити ідеї на користь ідеї або проєкту, який ви опишете в промпті. 


Добре допомагає Transcriptor. В нього є безкоштовна і платна версія. Він розпізнає мовлення, непогано справляється з україномовними текстами. Можете туди закидати відео чи аудіо, а потім працювати з розшифрованим текстом.

ШІ для комунікаційних текстів

ChatGPT може допомогти вам спрощувати інформацію для аудиторії. Наприклад, зробити з довгого інтерв'ю з експортом невеликий зрозумілий всім пост. Однак вам а будь-якому разі необхідно перевіряти тексти, написані ШІ, виправляти змістові помилки чи одруки, які він може зробити.

Вичитувати тексти англійською вам допоможе інший ШІ — Grammarly. Він створений українськими розробниками. До того ж, розробники пропонують безкоштовну версію додатку для українських ГО. 

Якщо ви хочете перекладати тексти на вашому сайті чи в соцмережах англійською, то швидко це зробити допоможе Deepl. Саме він з більшою вірогідністю, ніж гугл-перекладач, перекладе правильно назву вашої організації та специфічні терміни в тексті. 

ШІ та зображення

Зображення можна створювати в ChatGPT, Midjourney абощо. Ці інструменти схожі між собою і працюють однаково добре. Найкраще для редагування зображень підходить ШІ Firefly, який вбудований в Adobe Photoshop, однак в нього існує лише платна версія. 

Можливості, схожі на ті, що пропонує Firefly, надає Canva. Це ще один сервіс, який безкоштовно надасть преміум версію, якщо ви доведете, що є неприбутковою організацією. ШІ в Canva може автоматично вирізати фон на фото або змінювати його розширення. Ви можете також додати деталі на фон, які створите прямо в Canva, написавши промпт для ШІ. 

ШІ звук, та відео

Припустимо, ви хочете зробити незвичайний креативний контент — додати в пост пісню, створену вами самими. В цьому вам допоможе ШІ Suno, який генерує музику. Він створює різні варіанти мелодій та озвучує слова пісні різними голосами. 

ШІ також може допомогти вам створити відео. Наприклад, ви хочете зробити відео з котиками, які перекладають документи, для вашого Reels в Instagram. З цим справиться Sora, треба лише написати цьому ШІ відповідний промпт. Можна також застосовувати Runaway, однак він краще працює для анімації окремих фото. 

ШІ допоможе і з більш буденними, звичними задачами, наприклад — роботою зі звуком. Якщо вам потрібно створити розшифровку довгого інтерв'ю, або будь-якого іншого аудіо, то використовуйте Transcriptor. Він може перетворити аудіо або відео на текст, а також — створити субтитри. 

Однак для створення субтитрів у вашому відео найкраще підійде Captions. Він не тільки добре розпізнає текст, а й може створити субтитри іншою мовою. Якщо ви хочете зробити відео-звернення до ваших іноземних донорів, то Captions навіть зможе озвучити іншомовний текст вашим голосом. Цей додаток дійсно дуже добре вміє імітувати голоси. 

Як все це пов’язати між собою

Розглядайте ШІ як комплекс можливостей. Ви можете попросити ChatGPT допомогти написати сценарій для відео, створити його елементи в Sora, а потім накласти субтитри в Captions. Або розшифрувати текст розмови в Transkriptor, попросити ChatGPT його відредагувати, а в MidJorney зробити ілюстрації. 

З таким підходом ШІ дозволить вам майже будь-що робити швидше та дешевше. Він допоможе, якщо, наприклад ви маєте лише одного завантаженого роботою комунікаційника, або не маєте коштів на продакшн відео. Не бійтеся користуватися ШІ як помічником, пишіть хороші промпти — і він точно полегшить вам життя. 

Previous
Previous

Як трансформувати конфлікти?

Next
Next

Люди, які відроджують традиції. Хто створює «Скриньку «Баби Єльки»?