Люди, які відроджують традиції. Хто створює «Скриньку «Баби Єльки»?
Що може бути спільного між флешкою із записами майстер-класів з давніх танців, пісень, мистецтва вибійкарства і пазлами із зображенням Театру корифеїв? Усе це — частина наповнення цілком реальної фізичної «Скриньки «Баби Єльки», або ж в глобальному сенсі — проєкту, що допоможе познайомити дітей із традиційною культурою Кропивниччини.
Звісно, для втілення кожної масштабної ідеї необхідні люди, які будуть робити задумане.
У цьому матеріалі ми розповімо вам про тих, хто стоїть за проєктом «Скринька «Баби Єльки», — команду ентузіастів, які вирішили повернути справжні локальні традиції у сучасне виховання дітей Кропивницького, та відповімо на запитання, як вони це роблять і чому це важливо.
Як народилася ідея «Скриньки «Баби Єльки»
Автори проєкту «Скринька «Баби Єльки» кажуть, що він «виріс» із дослідницької діяльності ГО «Баба Єлька», яка вже понад шість років в етнографічних експедиціях Кропивниччиною фіксує автентичні пісні, танці, рецепти, народні ремесла та культурні традиції.
З кожною експедицією команда поповнювала свій архів інформації, та щоразу ставало очевиднішим: традиції, врешті-решт, підуть в небуття, якщо їх не передавати далі.
Пандемія коронавірусу, початок великої війни й три роки її активної фази ще більше перервали цей звʼязок поколінь, тож сучасним дітям знання про справжню та автентичну культуру Кропивниччини майже не доступні.
За словами координаторки проєкту, голови громадської організації Інни Тільнової, з огляду на це все органічно виникла ідея: створити проєкт, який допоможе дітям пізнавати культуру землі, на якій вони проживають, через гру, творчість і взаємодію.
«Під час повномасштабного вторгнення тема збереження української ідентичності стала ще актуальнішою. Ми маємо об’єднувати свої зусилля і маркувати свою дійсність українськими маркерами. «Баба Єлька», умовно кажучи, назбирала таких маркерів під час експедицій, тепер ми хочемо ними поділитися. До слова, зараз моєму сину 8 років, і від того, як він усвідомить себе українцем, залежить фактично майбутнє України. Але йому не підходить лекція на тему української ідентичності. Йому підходить гра —пазли, розмальовки, саморобки на тему ідентичності.У цьому полягає ідея скриньок «Баби Єльки», — розповідає Інна Тільнова.
Хто створює «Скриньку «Баби Єльки»?
Над проєктом працює велика команда однодумців — дослідників, істориків, педагогів, митців та активістів, які об’єднали свої зусилля, щоб зробити культуру рідного краю доступнішою для дітей.
Кожен учасник проєкту має свою роль:
Світлана Буланова, фольклористика, дослідниця традиційної пісенності Кропивниччини. Укладе дитячий пісенник для Скриньки.
Наталя Ковальчук, хореографка, запише майстер-клас із традиційних танців для дітей.
Костя Данильченко, художник-вибійкар, виготовить вибійки на основі орнаментів Кропивниччини, запише майстер-клас із вибійкарства для дітей.
Ірина Михайлевич, писанкарка, запише майстер-клас із написання писанки «Половина яблука», зробить колекцію писанок для виготовлення листівок, допоможе обрати писанки для створення розмальовки.
Керівниця проєкту, авторка ідеї — Інна Тільнова.
За науковий та методичний супровід в розробці ігрового контенту, екскурсії для педагогів відповідає Світлана Листюк.
«Моє дитинство припало на 90-ті, коли постійно були «віялові відключення». Щовечора ми з батьками при свічках складали пазли і грали в настільні ігри, і це були темні, проте щасливі часи. Минули роки, і сьогодні я граю в ігри вже зі своїми дітьми. Однак, що в моєму дитинстві, що нині дуже важко знайти якісний український розважальний контент – не примітивний, не поверхневий, а такий, щоб вчив і розвивав. Якщо щось таке трапляється на поличках магазинів, то локального контексту там взагалі немає. Із дитсадків мої діти часто приносили як не «салкі», то «води». А хочеться, щоб наші діти знали історію і культуру своєї малої батьківщини, грали в українські ігри і вчилися граючись. Ми вирішили: «немає – зроби сам» і взялися створювати такий ігровий контент, який змалечку вчитиме дітей знати і любити своє, рідне», — каже Світлана Листюк.
До слова, відповідальні за танцювальний та пісенний напрямок проєкту вже відвідали десять дитячих садочків міста з ознайомчими майстер-класами для педагогів.
Залучити до проєкту дитсадки Кропивницького вдалося завдяки співпраці і апробації ідей «Баби Єльки» з управлінням освіти Кропивницької міської ради.
Чому це важливо?
Сучасні діти зростають у цифровому світі, де традиційна культура часто здається чимось далеким, несучасним та апріорі не цікавим.
«Скринька «Баби Єльки» допоможе спростувати ці стереотипи й показати, що традиції можуть бути доступними, цікавими та інтерактивними.
«Це не просто набір матеріалів. Це можливість для дітей доторкнутися до історії свого краю, розвивати відчуття приналежності до громади, усвідомити свою культурну спадщину. Ми хочемо, щоб у них було розуміння: їхня земля має свою історію, свої традиції, і вони є її частиною», — пояснює Інна Тільнова.
Що далі?
Автори проєкту «Скринька «Баби Єльки» кажуть, що його реалізація матиме не лише короткострокові результати. За словами Інни Тільнової, «Скриньками «Баби Єльки» вже зацікавились представники кількох громад, які побували на екскурсії в Етнолабораторії «Баба Єлька». Тож у довгостроковій перспективі ця ініціатива може розширити географію проєкту, залучивши дитсадки не лише Кропивницької громади, а й області.
Нагадаємо, проєкт «Скринька «Баби Єльки» втілюється завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження», агенції з розвитку «Хліб для світу» та громадської організації «Спільна дія».