Як вибудовувати стійкість під час війни: думки від громадських організацій

Одна з цілей програми Лабораторії стійкості — зрозуміти потреби організацій-учасниць. Тому під час презентацій Лабораторії ми поговорили з представниками організацій про те, з якими викликами їм доводиться стикатися, і як вони будують свою роботу. Ось результати цього опитування. 

На фото (зліва на право): Олексій Савчук, Сергій Чумак, Софія Скиба, Юлія Попова, Владислав Романов.

З якими викликами ви, як організація, стикалися під час війни і що допомагало їх долати?

Олексій Савчук, БФ ГЛОБА22: Викликів було багато, складно щось виділити. На сьогодні головний виклик — це люди. Бо потрібна певна кількість людей для роботи, а дуже багато людей виїхали. Потрібні люди, що можуть брати на себе відповідальність. Ми збираємося таких людей навколо себе, і разом дивимося, як можна працювати ефективно. Так, щоб це була стала довгострокова діяльність. Чим більше команда зростає, тим більше людських викликів, постійно постає питання ефективності команди.

Софія Скиба, Перший Криворізький: Найперше ми зіштовхнулися з фінансовою проблемою, далі була кадрова проблема. Великим викликом стало те, що наш засновник пішов воювати. Зусилля наших рекламодавців були спрямовані на те, щоб зберегти свої команди, вони перестали рекламуватися і ми втратили дохід, який могли пускати на діяльність нашої організації. Нам довелося змінити модель нашої роботи. 

Сергій Чумак, Всеукраїнська організація Союз осіб з інвалідністю України: Для нас ключовими виявилися проблеми організації людей з інвалідністю. Зараз влада не вважає нас перспективними. Раніше ми мали пільги, наприклад, по видачі приміщень. Зараз цього немає, бо нас не бачать як сили, що здатні відбудовувати суспільство.

Владислав Романов, БФ «Центр допомоги переселенцям та ветеранам»: Насамперед, це масштаби, кількість біженців. По-друге, це проблема переналаштування життя на військовий лад. 

Юлія Попова, Платформа сталого розвитку «Перспектива»: В першу чергу, це була паніка. На початку війни нам було страшно, ми не знали, що буде завтра. Потім також були відключення електроенергії, взимку, коли було холодно, це було значним викликом. Це такі фізичні виклики, але для нас саме вони були найбільш значними. 

Як ви надаєте ментальну допомогу команді під час війни?

Олексій Савчук, БФ ГЛОБА22: В нас є багато різних співпраць з партнерами. Учасники команди час від часу виїздять у Львів та інші міста для того, щоб приймати участь в навчальних та розвантажувальних проєктах. Щоб вони могли переключитися, повернутися і вже по-іншому підійти до своєї роботи. Знову відчути бажання працювати. 

Софія Скиба, Перший Криворізький: Ментальну допомогу ми надаємо завдяки нашим партнерам, які допомагають фінансувати ретрити, психологічну допомогу. За останні півроку попит в нашій команді на це зріс. І мені приємно, що ми почали говорити, що ми десь не справляємося, що нам потрібне підсилення і допомога.  

Юлія Попова, Платформа сталого розвитку «Перспектива»: Для нас це, в першу чергу, про живе спілкування. Вислухати когось і комусь пожалітися — це дуже важливо. Нам всім іноді потрібні обійми та дружня підтримка. 

Владислав Романов, БФ «Центр допомоги переселенцям та ветеранам»: В нашому центрі стабільно працює близько 50 волонтерів, іноді ми залучаємо додаткові сили. Мені здається, найбільше допомагає відчуття, що люди роблять потрібну справу, це додає їм внутрішньої упевненості. Найголовніше — щоб люди бачили результат, їх це завжди надихає. 

Що ви вважаєте важливим для побудови стійкості в команді/громаді?

Олексій Савчук, БФ ГЛОБА22: Синергія та кроссекторальність є принципами роботи нашої організації. Ми розуміємо потреби учасників команди та громади, об’єднуємо стейкхолдерів. Ми маємо знайти шляхи до того, щоб всім була користь від співпраці. Це — синергійний підхід, 1+1 більше ніж 2. Це допомагає стійкості та залученості учасників при реалізації проектів. 

Софія Скиба, Перший Криворізький: Стійкість — це в першу чергу про довіру, про довіру одне до одного та до громади. Це про те, щоб відверто говорити про свої інтереси і про точки конфлікту. Це для нашої організації є пріоритетним. 

Владислав Романов, БФ «Центр допомоги переселенцям та ветеранам»: Стійкість будується через чітке розуміння проблем, з якими громада стикається. Вироблення певних пріоритетів і відповідну комунікація. Без цього будь-яка робота матиме обмежений або локальний характер. Тут є аналітична, організаційна та медійна складова.
Сергій Чумак, Всеукраїнська організація Союз осіб з інвалідністю України: Найважливішим для побудови стійкості я вважаю взаєморозуміння, всіх учасників команди і всіх у громаді. Відкритість і взаєморозуміння.

Як ви знаходите союзників в громаді та налагоджуєте співпрацю з ними?

Олексій Савчук, БФ ГЛОБА22: Ми приходимо з тим, що в нас є, до тих, хто може бути нашими партнерами. Пропонуємо допомогу, питаємо, що їм потрібно. Приходимо з конкретним запитом і не обіцяємо зайвого. Комунікацію варто будувати прозоро і відверто. Довіра, як на мене, є ключовим компонентом партнерства. Тому репутація є дуже важливою. Ми будуємо її з органами влади, як місцевими, так в державними. І з іншими громадськими організаціями. 

Софія Скиба, Перший Криворізький: Дуже складно в нашому Кривому розі знаходити інші медіа-організації, які справді можна було б назвати союзникам. Є медіа, з якими в нас спільні цінності, ми вбачаємо основною метою інформувати суспільство, чесно говорити про будь-які події. Це основна колаборація. Протягом останніх восьми років є багато організацій, які спочатку були героями наших програм, а тепер стають нашими партнерами. 

Владислав Романов, БФ «Центр допомоги переселенцям та ветеранам»: Союзники знаходяться тоді, коли є спільна мета. Якщо у вас є спільна мета, то до вас будуть приходити люди з пропозиціями. 

Сергій Чумак, Всеукраїнська організація Союз осіб з інвалідністю України: Ми завжди були відкриті у своїй роботі. Ми також маємо в цьому дуже великий досвід, в кого 10, в кого 15 років. Ми опинялися в різних ситуаціях і для нас зараз нічого нового немає. 

Previous
Previous

Лабораторія стійкості: проміжні підсумки

Next
Next

Вироблення стратегії громади та співпраця з місцевою владою: конспект майстерні Олександра Солонтая