Що спільного у фінансуванні бізнесу та неприбуткових організацій? Конспект лекції Слави Бикова
«Як знайти фінанси на власний розвиток?» — питання, що турбує більшість неприбуткових організацій (НПО). Однак для розвитку важливе не фінансування як таке, а наявність візії та стратегії побудови фінансової стійкості. Про те, як поглянути на управління фінансами організації по-новому і досягти фінансової стійкості через стратегічне планування розповідаємо в цьому матеріалі. Матеріал створено на основі майстерні, яка пройшла в рамках програми Лабораторія стійкості.
Однією з найбільших відмінностей діяльності комерційних підприємств та неприбуткових організацій, є, зокрема, мета та фокус діяльності. Комерційні підприємства фокусуються, в першу чергу, на примноженні прибутку (переважанні доходів над витратами), тим часом як для неприбуткових організацій найбільшу цінність несе саме ефективне використання наявних ресурсів, які, в тому числі, купуються за гроші (фокус саме на витратній частині). Однак, у фінансовому менеджменті бізнесу та НПО є багато схожостей, на які варто звертати увагу при формуванні довгострокової візії організації.
У сучасній економічній теорії мету бізнесу окреслюють як не просто отримання та максимізація прибутку, а саме як максимізацію прибутку власника або кінцевого бенефіціара.
Проте, важливо памʼятати і про соціальний характер бізнесу, який проявляється через задоволення певної соціальної потреби. Основна відмінність неприбуткової організації від бізнесу в тому, що для неприбуткової організації саме задоволення суспільної потреби є основою метою. При цьому в неприбуткової організації також є кінцевий бенефіціар, на користь якого працює програма або проєкт. Задачею неприбуткової організації стає максимізація добробуту кінцевих бенефіціарів, та задоволення певного соціального запиту, який став підставою для того чи іншого проєкту.
В контексті неприбуткових організацій, як і в контексті комерційних, можна говорити про схожі основні задачі фінансового менеджменту. Ними є:
здійснення обліку господарських операцій та складання фінансової звітності для відповідних користувачів,
фінансове планування (бюджетування),
податкове планування,
контроль та оцінка фінансових результатів діяльності,
казначейські операції, серед яких можна виділити управління платоспроможністю, ліквідністю та інвестиціями.
В контексті українських неприбуткових організацій управління інвестиціями може видаватись недоречним, адже зазвичай метою інвестування є примноження грошей, отримання прибутку, що є прямо забороненим Податковим кодексом. Однак, насправді метою інвестування може і має бути збереження вартості грошей в часі, захист їх від інфляції. Не варто забувати і про інвестування в ресурсну базу чи розвиток організації.
В багатьох іноземних благодійних фондів існує практика створення ендавментів — значної суми коштів, що залучається від одного чи кількох благодійників та в подальшому використовується саме на інвестиції, регулярний дохід з яких спрямовується на фінансування програмної діяльності або власного утримання. Подібна практика сприяє передбачуваності фінансових потоків і є одним з елементів забезпечення фінансової сталості.
Безумовно, розвиток громадської організації залежить від фінансування, однак фінансовий менеджмент відіграє другорядну роль в організаційному розвитку. Наріжним каменем є наявність ширшої стратегії, одним з елементів якої є підходи до фінансування та фінансові цілі, які сприятимуть досягненню фінансової сталості. Стала організація завжди матиме потрібні ресурси в потрібній кількості, в потрібному місці, в потрібний час і за прийнятною ціною.
Важливим кроком до фінансової стійкості для неприбуткової організації є «вихід в плюс» (профіцит) за підсумками року. Йдеться про контрольоване перевищення надходжень над видатками, що дозволяє мати кошти на інвестиції в розвиток. Неприбуткова організація не має на меті отримання прибутку, однак таке перевищення можна забезпечити шляхом звичної роботи фандрейзера чи спеціаліста із залучення грантів. Роль фандрейзера, навіть за відсутності окремої людини в команді, яка обіймає цю посаду — це пошук та залучення додаткових коштів в організацію. Профіцит НПО забезпечується шляхом залучення нових коштів на проєктну діяльність ще під час виконання попередніх проєктів, що дозволяє циклу діяльності організації не зупинятися після завершення того чи іншого грантового проєкту.
Для фінансової стійкості організації також важлива наявність повної та зрозумілої фінансової звітності. До прикладу, в Україні базові вимоги до звітності НПО не передбачають навіть виділення адміністративних витрат і не передбачають наведення приміток. Однак якісний фінансовий менеджмент НПО можливий лише тоді, коли звітність передбачає чітке розмежування програмних витрат та витрат на власне утримання (зокрема, адміністративних та на залучення коштів), а також деталізована на стільки, на скільки це потрібно для фінансового аналізу, бенчмаркінгу та достатнього інформування користувача. Повна і правдива звітність потрібна не лише донору чи громадськості. В першу чергу в ній зацікавлені управлінці організації, адже саме на підставі цих даних вони здійснюють фінансовий менеджмент та приймають стратегічні рішення.
Одним з основних елементів фінансової сталості організації є планування загального зведеного бюджету. Варто планувати не лише витрати грантових коштів в межах окремого проєкту, а й складати верхньорівневий бюджет організації з урахуванням потенційно залучених фінансів, що містив би витрати у розрізі програм та проєктів, адміністративні витрати, витрати на залучення коштів, розвиток організації тощо, а також наводив інформацію про планові джерела та обсяги залучення коштів.
Поширеною практикою серед НПО є ведення виключно обліку та звітності, з поетапним переходом до бюджетування грантових коштів і подальшим написанням облікових та фінансових політик. Це призводить до неусвідомлених помилок та сильно ускладнює роботу, коли засадничі документи доводиться писати під час активної та масштабної діяльності. Політики є фундаментом, який, задля забезпечення сталості, має сенс закласти від початку.