Дизайн проєкту: теорія змін, стоїцизм та концептуалізація. Конспект лекції Віктора Артеменка
Дизайн проєктів — одна з найважливіших компетенцій будь-якої громадської організації. Зміст проєктів може бути різним, однак до принципи їх дизайну — універсальні. Сьогодні ми хочемо поділитися з вами порадами, які допоможуть опанувати ці принципи та використати їх для заповнення грантових заявок. Матеріал створено на основі конспекту майстерні, яка пройшла в рамках нашого проєкту Лабораторія стійкості.
Дизайн проєкту можна порівняти зі спорудженням будинку. Перед будівництвом необхідно провести дослідження території — майданчику, на якому буде стояти будинок. Врахувати якість ґрунту, підземні води та інші деталі, що можуть впливати на проєкт.
ак само планування проєкту необхідно починати з дослідження, а саме — аналізу громади та її потреб. Помилка, якої легко допустися під час планування проєкту — це робити те, що ви вже вмієте робити і таким чином вирішувати всі проблеми в один спосіб. Наприклад, тренер у відповідь на будь-яку проблему чи виклик запропонує провести тренінг. Але кожен проєкт має привносити щось нове. Вирішуючи проблеми, потрібно зважати на контекст конкретного проєкту, громади. Для цього і проводиться дослідження. Воно допомагає зрозуміти, що саме вам потрібно зробити.
Спроєктувати будинок означає уявити, як він буде виглядати в кінці. Ми думаємо, які хочемо вікна, меблі та стіни, а вже потім розробляємо сам проєкт та розраховуємо кошторис. Так само і проєкт повинен починатися з візії, уявлення кінцевого результату.
З візією, кінцевим результатом, пов’язана теорія змін, яка дозволяє вихідні умови перетворити на результат. Теорія змін будується на припущенні: «Якщо ми зробимо Х, то отримаємо Y». Тут Х — реальні дії, які відповідають нашій спроможності, а Y — вплив на громаду. Наприклад теорія змін Лабораторії стійкості виглядає так: «Якщо дієві локальні організації громадянського суспільства матимуть ресурси та інструменти участі, то українські громади стануть більш стійкими». Таким чином, теорія змін вкладає головну суть проєкту в одне речення. Вона дає кінцеву візію і вказує на те, як її можна досягти. Теорія змін — не те, що обов’язково має бути в грантовій заявці, однак вона потрібна вам для кращого розуміння проєкту та більш ефективної роботи над ним.
Ще одна концепція, яку можна застосувати до проєктного менеджменту — це стоїцизм. Основна ідея стоїцизму — ми можемо впливати лише на ті речі, які знаходяться під нашим контролем. В проєктному менеджменті нам також необхідно визначити, що знаходиться під нашим контролем, і на що ми можемо вплинути. Тоді через ці речі ми можемо створити «кола на воді» — ширші та масштабні зміни. Наприклад, тренер може добре підготуватися до вебінару — це його зона контролю. Це, своєю чергою, спричинить те, що громадські організації отримають нові знання і те, що вони зможуть залучити кошти та ресурси.
Наприклад, ви працюєте над розвитком стійкості в громадах. В інтернеті можна знайти багато наукових статей, які концептуалізують стійкість. Їх можна використовувати як теоретичну рамку. Наприклад, можна визначити стійкість як здатність громади відновлюватися після несприятливих обставин завдяки колективним діям, соціальній згуртованості та ефективному використанню ресурсів. Або як поєднання економічних ресурсів, соціального капіталу, організаційних мереж та гнучкості. Треба обрати одну з цих теорій, щоб на неї спиратися. Через них можна визначити, з яких елементів складається стійкість. Після цього необхідно подумати, що з того, що знаходиться під вашим контролем може позитивно вплинути на ці елементи стійкості.
Планування проєкту має бути максимально конкретним. Необхідно визначити, на які елементи стійкості ви впливаєте. Потім — через яку аудиторію, цільову групу чи групи ви можете вплинути на стійкість. Адже впливати одразу на всі елементи стійкості через всю громаду неможливо.
Все це знадобиться вам при заповненні проєктної заявки. Мета проєкту має бути прописана коротко і чітко, випливати з вашої теорії змін, включати аудиторію на яку розрахований проєкт.
Якісна заявка має містити важливий контекст вашої роботи, наприклад, результати дослідження громади з конкретними даними. Можна шукати такі дані на сайті громади, а можна покликати представників громади на глибинне інтерв’ю, щоб базувати на ньому своє дослідження. Ви можете по-різному оформити своє дослідження, але ні в якому разі не вносьте до нього неперевірені дані.
Отже, основа будь-якого проєкту — це дослідження, яке має базуватися на точних даних. Обрати концептуальну рамку для проведення дослідження вам можуть допомогти наукові статті на релевантну тему. Коротко визначити суть проєкту допоможе теорія змін. Теорія змін вказує на те, як речі, що знаходяться під вашим контролем допоможуть досягти ширших позитивних зрушень.
Сподіваємося, ці поради допоможуть вам працювати над проєктами більш ефективно.