У Кропивницькому ГО «Баба Єлька» почала роботу над дитячим пісенником
ГО «Баба Єлька» вже реалізує новий проєкт в межах Лабораторії стійкості.
У межах цього проєкту команда почала працювати над створенням дитячого пісенника, до якого увійдуть кілька десятків пісень з нотами. Серед них – колискові, забавлянки, веснянки, танкові композиції (наприклад, «Шуми», «Чижик», «Володар», «Зайчик», лічилки), літні ігрові пісні та зимові засівальні пісні, записані під час польових експедицій Кіровоградщиною.
За словами координаторки пісенного напрямку в ГО «Баба Єлька» Світлани Буланової, цей пісенник стане першим у регіоні виданням, яке поєднує місцеві пісенні традиції та нотний матеріал, і допоможе вихователям дитсадків та вчителям молодших класів залучати дітей до пізнання культури рідного краю через музику, ігри та обрядові пісні.
«Я вважаю, що проєкт, над яким ми працюємо наразі, є надважливим, можливо, навіть найважливішим з усіх проєктів, які ми робили з командою «Баби Єльки». Коли ми з Інною Тільновою шість років тому створили проєкт «Баба Єлька» і почали нашу експедиційну діяльність, то основним меседжем було саме записати й передати нашим дітям те, що могло б зникнути.
Зараз, коли я сама стала бабусею і в мене народилася онучка, я стовідсотково бачу, що матеріал, зібраний нами за всі ці роки, треба використовувати саме у вихованні дітей. Я, наприклад, своїй онучці щодня співаю колискові, забавлянки, пританцьовки.
Пізніше, коли вона підросте й піде до дитсадочка чи школи, я б хотіла, аби весь контент, який вкладатимуть у її голову на уроках музики чи мистецтва, був пов’язаний у, першу чергу, зі справжньою традиційною культурою Кіровоградщини. Тому наша робота є дуже важливою і потрібною», — прокоментувала Світлана Буланова.
Потребу в такому пісеннику підтверджують також і музичні педагоги дошкільних навчальних закладів Кропивницького. Вони відзначають важливість інтеграції місцевих пісенних традицій у навчальний процес.
«Я працюю на посаді музичного керівника у дитсадку «Оленка» вже 30 років. Останнім часом наш заклад працює за програмою «Українське дошкілля», яка дуже спростила мою роботу саме з народознавчого напрямку. Раніше було набагато складніше добирати музичний матеріал, оскільки програма пропонувала до вивчення здебільшого радянські пісні. Нова програма спрямована на популяризацію української пісні та культури, себто я абсолютно перестала працювати з російською музикою і навіть мелодією. Однак в процесі роботи за новою програмою виявилося, що вона розроблена в Тернополі, тож орієнтована на музику того регіону, а нас все-таки більше цікавлять пісні, які побутували тут, в центральній Україні. В Етнолабораторії «Баба Єлька» я почула про неймовірно цікавий проєкт в цьому напрямку, просто безцінний. Завдяки цим записаним «Бабою Єлькою» пісням ми зможемо не тільки розповідати дітям про гуцулів, а й презентувати їм колискову нашого регіону, нашу співанку та веснянку. Тому якщо це можливо, то будемо дуже вдячні за подібні посібники, якими ми будемо користуватися та популяризувати пісенне надбання Кіровоградщини», — розповіла Тетяна Прасол, музичний керівник садка для дітей із вадами опорно–рухового апарату № 22 «Оленка».
З цим погоджується Ольга Немікіна — музичний педагог і психолог із садочка «Гніздечко». Вона працює з найменшими вихованцями, дітьми віком від півтора до трьох років. У своїй роботі вона використовує освітню програму «Дитина», яка допомагає гармонійно розвивати малюків через творчість, гру та музику.
За словами Ольги, у межах цієї програми з дітьми вивчають короткі приспівки та прості музичні вправи. Вона відзначає, що попри малий вік її вихованці з цікавістю вивчають пісенний матеріал, та із зацікавленням намагаються наслідувати почуті звуки й ритми. Тому в її роботі пісенник також буде корисним.